Czym może urzec nas Włoska piłka i rozgrywki Serie A? Skąd ich wyjątkowość i znaki szczególne?

Nawet jeśli faktycznie nie da się powiedzieć jasno, która liga krajowa jest tą zdecydowanie najlepszą w Europie, zawsze jednak odnajdziemy jakieś argumenty, aby wskazać na swoją ulubioną. Najczęściej te należą do czołówki lig starego kontynentu, a zatem mowa tutaj o lidze hiszpańskiej, angielskiej, niemieckiej lub też włoskiej. Każda z nich posiada pewne elementy, które wyróżniają ją pośród pozostałych i chociaż dla ekspertów może być to oczywiste, dla laików w temacie futbolu już niekoniecznie. Co charakteryzuje piłkę nożną we Włoszech i tamtejsze rozrywki krajowe, czyli Serie A?

Gdy nasze zainteresowania zorientowane są na Serie A terminarz, strzelcy bramek i wiele innych elementów to dla nas rzecz normalna i świetnie nam znana. Nie ma wątpliwości co do tego, że każde rozgrywki wyróżniają się czymś, wśród wszystkich innych, a szczególnie pod względem stylu samego futbolu. Hiszpanie mają zatem umiłowanie do gry technicznej oraz finezyjnej, ceniąc tym samym zawodników z doskonałymi umiejętnościami indywidualnymi oraz ofensywnymi inklinacjami. Na wyspach brytyjskich nie obędzie się bez doskonałej wydolności, gdyż spotkania tam to przejaw najwyższej intensywności, a toczą się one od bramki do bramki. We Włoszech z kolei, nie może zabraknąć dziesiątek schematów taktycznych, a szczególnie w grze obronnej. Dlatego właśnie normalnością są sytuacje, kiedy nawet król strzelców Serie A, posiada sporo zadań defensywnych.

Najwięksi we Włoszech, czyli kluby reprezentujące Serie A

Nie trzeba się długo zastanawiać, aby jasno stwierdzić, że to Juventus Turyn należy uznać jako największego giganta włoskiej piłki. Jest to zdecydowanie najbardziej utytułowany klub z największą ilością zwycięstw w Serie A, ale także bardzo dobrze radzący sobie zespół w europejskich rozgrywkach – szczególnie jeżeli chodzi o Ligę Mistrzów. Pamiętajmy, że nie tylko Juventus jest solidną marką w swym kraju, gdyż nie sposób pominąć tutaj takie kluby jak chociażby SSC Napoli, AS Roma, Inter Mediolan, czy też AC Milan, chociaż ten ostatni aktualnie musi borykać się z dość poważnym kryzysem, dlatego wciąż czeka na sukcesy, które mogłyby nawiązać do dawnych lat świetności. Tabela Serie A posiada zespoły, które fundują kibicom wiele interesujących pojedynków, a najbardziej godne uwagi to m.in. derby Mediolanu, Turynu, Rzymu, a nawet Genui.

Miłość do futbolu w iście włoskim stylu

Włosi kochają futbol i nie jest to żadna nowość, jednak warto wiedzieć, że jest to miłość ustępująca niewielu innym istotnym aspektom życia. Świetnie widać to chociażby po podejściu fanów włoskich klubów, którzy wiedzą jak prezentują się wyniki Serie A, na każdym etapie sezonu. Bardzo popularne jest też specjalne traktowanie piłkarzy, a można to zaobserwować chociażby w Neapolu, ponieważ kibice zawodników SSC Napoli wręcz ubóstwiają. Na specjalne względy mogą liczyć szczególnie ci, którzy utożsamiają się z klubem i udowadniają przywiązanie do barw. Wystarczy jednak to, że zawodnik opuści szeregi neapolitańczyków na rzecz zespołu lokalnego wroga, a ten może być nawet znienawidzony. Co ciekawe, właściciele restauracji nie pozwalają piłkarzom płacić u siebie za posiłki, a dodatkowo niektóre dania noszą nawet imiona zawodników na ich cześć. We Włoszech bardzo ceni się polskich zawodników, którzy uchodzą za bardzo solidnych piłkarzy, szybko uczących się nowych taktyk, zdyscyplinowanych, nie sprawiających problemów, a przy tym relatywnie tani, w stosunku do skali swojego talentu.