Wybieramy herbicydy: najważniejsze rodzaje środków przeciwko chwastom

Nasze rośliny uprawne są narażone na szereg czynników ograniczających wielkość oraz jakość plonów. Jednym z głównych zagrożeń są oczywiście inwazyjne chwasty, które w krótkim czasie mogą wyprzeć bardzo dużą część uprawy. Skuteczną bronią przeciwko chwastom są herbicydy. To zaawansowane środki ochrony roślin, a ich skład jest starannie dostosowany do określonych potrzeb. W tym artykule postaramy się przybliżyć najważniejsze rodzaje herbicydów.

Herbicydy nieselektywne na odchwaszczanie pola

Jak sama nazwa wskazuje, herbicydy nieselektywne nie rozróżniają poszczególnych roślin. W ich składzie zawarte są substancje aktywne, które skutecznie niszczą wszelkie chwasty, trawy, ale także rośliny uprawne. Dlatego też, ten rodzaj środków stosujemy na mocno zachwaszczone pole, które przygotowujemy pod kątem przyszłych upraw. Musimy oczywiście pamiętać, że pole, na którym wykorzystano herbicydy nieselektywne, nie od razu nadaje się do rozpoczęcia uprawy. Środki charakteryzują się długotrwałym działaniem nawet do kilku miesięcy.

Herbicydy selektywne w walce przeciwko określonym chwastom

W trakcie uprawy zależy nam na pozbyciu się konkretnych chwastów bez szkodzenia roślinom uprawnym. W tym celu stosujemy właśnie herbicydy selektywne. To bardzo specjalistyczne środki, które wykorzystują wiedze o budowie poszczególnych chwastów. Preparat zawiera substancje, które zaszkodzą wyłącznie określonej grupie roślin. Rolnik może zdecydować się na zakup herbicydów selektywnych dostosowanych do potrzeb określonego rodzaju uprawy. Wówczas, dany preparat jest ukierunkowany na typowe chwasty występujące przy konkretnych uprawach.

Herbicydy kontaktowe do precyzyjnego działania

Ten rodzaj środków rzadziej występuje na roli. Częściej wykorzystujemy je w naszym ogródku, gdzie potrzebna jest precyzyjna praca. O ile dwa poprzednie rodzaje herbicydów rozchodzą się po całej roślinie prowadząc do jej obumarcia, herbicydy kontaktowe niszcząc wyłącznie część rośliny, z którą mają styczność. Po zastosowaniu tego środka, w ciągu kilku dni obumiera nadziemna część chwastu. Preparat jest bardzo często stosowany przy oczyszczaniu terenu przed nastaniem uprawy. Jeśli są stosowane na uprawioną ziemię, należy zachować szczególną ostrożność, aby nie zaszkodzić uprawianym roślinom.

Herbicydy układowe do całkowitego usuwania chwastów

W odróżnieniu od środków kontaktowych, herbicydy układowe przenikają w głąb rośliny, dochodząc aż do jej korzeni. Co za tym idzie, po ich zastosowaniu obumiera część nadziemna oraz podziemna. Są stosowane w opryskach, a także jako dodatek do podlewania. Ten rodzaj środków ochrony roślin stosujemy przy umiarkowanej temperaturze (optymalnie 20 stopni Celsjusza), gdy prognozy kilkudniowe nie przewidują opadów deszczu. Herbicydy układowe mogą zahamować życie, spowolnić wzrost lub doprowadzić do całkowitej śmierci określonej grupy chwastów.

Herbicydy doglebowe w profilaktyce przeciwko chwastom

Bardzo popularnym środkiem są także herbicydy doglebowe, które przenikają do gleby, gdzie mogą kryć się zarodniki chwastów. Możne je stosować także po wschodzie nieproszonych roślin. Świetnie sprawdzają się w opryskach i są mniej podatne na osłabienie działania na skutek np. deszczu. Te środki pobierają zarówno korzenie, jak również nasiona. Dzięki temu, stosując herbicydy przedsiewne możemy skutecznie zabezpieczyć uprawę przed wystąpieniem chwastów. Środki te cechuje długotrwałe działanie utrzymujące się przez kilka miesięcy.